Sanat ve Nietzsche

Sanat ve Nietzsche

Tabi Ya Sanat!

Sanat kavramı içinde kendimizi kaybedip sonra yeni bir formla bulduğumuz bir hipnoz alanıdır. Bu hipnoz daha çok bütünü görmemize yarayan zihnin bir anlık sustuğu ve iç sesimizin yükseldiği coşkulu bir zaman bütünlüğüne benzer.

Sanatın hangi alanında olursak olalım bir yaratım söz konusu. Mevcut bir eseri seslendirirken bile kendine has yorumumuz, zirveye yükselerek üzerine koyduğumuz öznel dokunuşlar, dans ederken bedenimizde erittiğimiz figürler, şiir yazarken harflerden oluşturduğumuz kendini aşan bütünsellik… Okullarda verilen sanat tekniklerinin, şiir uyaklarının, dans kurallarının çok ötesinde. Bu Tanrıya ihtiyaç duymayan bir Tanrılaşma hareketi olmalı Nietzsche’ye göre. Bireyin sanatla çıktığı o yaratma hazzının kendi Tanrılığını ilan ederek başkasına ihtiyaç duymama hali.

Bir metafor olarak sanat kavramını zaman tüneli olarak değerlendirirsem güneşin – kendini aşma halimin -  doğarken kendi ışığından kopartıp yer yüzüne aktarması  amaçsız bir oluştur. Yeryüzü nasıl bir sabaha uyanmış olursa olsun ,tüm duyguların ve düşüncelerin ötesinde var olma ,etkilenmeden kendine doğma hali. Burada ne moral ne din ne de herhangibir yaptırım var. Israrla üst insan modeline bizi yönelten Nietzsche sanatı;  nihilist bir yaklaşım ile çırılçıplak hale getirip kendi yarattığın şekilde giyinmek veya belki de hiç giyinmemek hali olduğunu savunuyor olabilir. Zaman tünelinde güneşin var olmadığı - sanatı içselleştiren birinin kendini aşma yolunda olmadığı - tek bir an yok.

Kendimizi tekrar doğurmak ve öğretilenin aksine kendisini yaratan anlamıyla Tanrılaşma halimizi başlatmak için -ben buna kendi devrimini yaratmak diyorum - Nietzsche’yi sadece öğrenmek yerine Zerdüşt’ün sanatla ev sahipliği yaptığı güneşini coşkuyla karşılamak, sıcaklığını yanana kadar içimize çekmemiz gerek belki de.

Paylaş :

Ulusal Kelebek Projesi

2013 yılında ilk tohumlan atıan kelebek projesi Denizli Milli Egitim Müdürlüğünün onayı ve sponsor firmaların destegi ile Denizli'den Türkiye çapına yayılan Ulusal Kelebek Projesi haline gelmiştir.Bu anlamlı proje de destegi olan Pamukkale Üniversitesi gönüllü kelebekleri başta olmak üzere sosyal vicdani sorumluluk projesine sahip çıkan büyüten herkese çok teşekkür ederiz.

İletişim

Yukarı Çık Ulusal Kelebek Projesi Temsilcilik Formu