Birey Olmak - Başarılı Olmak

Birey Olmak - Başarılı Olmak

Merhaba Sevgili Dostlar;

Bugün küçük bir kazı çalışması ile yolculuğumuza başlamak istiyorum. Yazılarımı takip edenler için biraz sınırların dışına çıkacağımı baştan belirtmeliyim. Nedenini yazının sonunda farketmiş olacaksınız. Şimdi ilk olarak  Birey, Başarı kavramlarını birbirine bağlarken incelediklerimi paylaşacağım.

Son dönemlerde kendi kendime başarı,mutluluk,iyi,kötü  başta olmak üzere pek çok kavramın ilk defa ne zaman kullanıldığını ve bu kelimelerin varlığına ne için ihtiyaç duyulduğunu sormaya başladım. Anlamını tam olarak bilmeden kullandığımız kelimelerin,  insanların yaşamı – başta kendi yaşamımız- üzerindeki büyük etkisinin hafife alınmaması gereken bir ateş olduğunu farkettim. Kelimelere verilen anlamlar düşünce ve duygularımız üzerinde büyük bir güce sahip. İster oto telkin ister hetero telkin yoluyla olsun ,dünyamızı şekillendiriyoruz.

 Bu süreç sonunda en çok merak saldığım konu ; kelimelerin soy kütükleri , etimoloji oldu. Bugün birey ve başarı kavramlarına değineceğim.

Birey ; yani Uygurca’da ‘’biregü "kelimesi kişi, fert anlamında  kullanılmış ilk defa. Anlamı ise kaç yaşında olursa olsun bölünemeyen tek varlıktır. Kaynaklar bu konu çok fazla metin önünüze serse de benim bağlamak istediğim nokta bu yaş,durum sınırları olmayan kavramı nasıl değiştirmişiz ! Tüm seminerlerimde öğrencilerime ‘’Kaç yaşınızdan beri kendinizi birey olarak hissediyorsunuz  ?’’ soruma aldığım yanıtlarla devam edelim ;  (İsterseniz siz de kendinize sorabilirsiniz.  )

  • 18 yaşına girdiğimden beri çünkü izin istemek zorunda kalmadım.

  • 10 yaşındayken çünkü evde yalnız kalmaya başladım

  • 25 yaşında çünkü evlendim.

  • 21 yaşında çünkü ilk maaşımı aldığım tarih.

Bu yanıtları olabildiğince uzatabilirim. Doğumumuzla gerçekleşen birey olma halimizin koşulsuz parçası özgür ve güçlü olmak, bize geç geldiği için süre gecikmiş görünüyor. Uygarca söylemdeki anlamla pek alakası yok .Öncesinde ben kimdim sorusunun cevabı ise bulanık. Vardım ama yoktum der gibi. Aslında birey olmak kelimesini ; kişilik haklarına küçük yaştan itibaren duyulan saygı ve hataların kişiliğe yöneltilmemiş uyarıları olarak yaşayabilseydik sanırım bugünün yetişkinleri olarak anlamını değiştirdiğimiz bu kavramı çok daha yükseğe taşıyabilirdik. Şimdi bana izin verilmeyen, sınırlandırılan birey olmam konusunu ; çocuğumda, iş arkadaşımda, karşılaştığım her bir varlıkta nasıl dengeleyebileceğim de ayrı bir tez konusu.

Peki şimdi birey olma hakkına ve zorunlu parçalarına  doğuştan sahip olduğunu farketmiş bizler; yaşayamadığımız şeylerin acısını keskinleşmiş kelimeler ve davranışlara dönüştürmek yerine onaylayan, destekleyen bir ilişkiye çevirebiliriz.

En başında belirttiğim bir kazı çalışmasından arkeolojik bir müzeye dönüştüreceğimiz hayatlarımızda bizi karşılayan müze görevlisiyle sizi tanıştırmak isterim. ‘’Başarı ‘’.Hani o üzerine sayfalarca kitap yazılan, hepimizin yine etimolojik bir hatayla ‘’ para, üstün gelmek, ödül almak, birincilik, müdür vb. sıfatlarla anlamlandırdığımız ,  sığlıktan felç geçiren kavram. Toplumsal olarak mutsuzluğumuzun , onaylanmak için yaptığımız şuursuz davranışlarımızın bileşkesi. O zaman sözü başarıya bırakarak sizlere görüşmek üzere deme vaktim geldi ☺

‘’ Ben başarı.Bireyin kelimenin her anlamıyla birey olduğu her yerde zaten var olan bir kavramım. Saygıyla haddini bilen, sevgiyle var oluşu kabullenenlerin kalplerindeki özgürlüğün gölgesiyim.Ben dilinde küfürler, çöküntü cümleleriyle -kendimi sevmiyorum- diyen insanların göremediği sevginin gölgesiyim. Çevresine yenilmezliğini ilan ederken yalnızlığına yenilen insanların hayallerindeki güvenin gölgesiyim. Başarıyım ben. Kendini gerçekleştirmek diyebilirsiniz bana ancak sıfatlarınızın arasında boğmayın beni. Çünkü sahip olduğunuz her şey bir rüzgar gibi geçecektir üzerinizden. Sadece ben kalacağım. Kendini gerçekleştirmiş bireyin başarısı, gerçek birey…

Paylaş :

Ulusal Kelebek Projesi

2013 yılında ilk tohumlan atıan kelebek projesi Denizli Milli Egitim Müdürlüğünün onayı ve sponsor firmaların destegi ile Denizli'den Türkiye çapına yayılan Ulusal Kelebek Projesi haline gelmiştir.Bu anlamlı proje de destegi olan Pamukkale Üniversitesi gönüllü kelebekleri başta olmak üzere sosyal vicdani sorumluluk projesine sahip çıkan büyüten herkese çok teşekkür ederiz.

İletişim

Yukarı Çık Ulusal Kelebek Projesi Temsilcilik Formu