Kariyer Olmak Nedir?

Sıklıkla ‘’Kariyer yapmak ‘’ olarak bildiğimiz kavram gerçek anlamında kullanıldığında  ‘’ Kariyer Olmak ‘’ halini alır. Peki kariyer nedir?

Kariyer pek çoğumuz için etiketi olan ve cebimizi dolduran bir meslektir. Ve bizler bu meslek için önümüze gelen bütün hayatları ezip geçeriz. Yaptığımız iş bize sahip olur ve biz işimiz oluruz. Bu nedenle de başarı ya da başarısızlığımızı bu duyguya atfederiz. Eğer işim varsa başarılıyım! Peki kariyer sadece bize parasal karşılığı olan bir değer midir yoksa bizi mutlu eden ve topluma fayda sağlayan ''şey''ler topluluğu mudur?

Cevap hem evet hem hayır. Şuan içinde bulunduğumuz şartların, var olma çabamızın bir parçası olarak keyifle veya keyifli hale getirerek yaptığımız işlerimiz bizim cebimizi de doldurmalıdır. Ancak tek başarısı bu olan bir çalışma uzun vadede tükenmişlik dediğimiz kısır bir döngüye sürükler bizi. Sonuç eleştirel, mutsuz , anlayışsız bir insan oluruz. .Diğer tarafta  benim ve bütünün  hayrına olan , paylaşım, sevgi ile şekillendirilmiş mesleklerimiz bizi o sıkıcı çemberin dışına  çıkartarak bütün olmamızı  sağlar. Öyleyse kariyer hem benim maddi ve manevi ihtiyaçlarıma bir başlıktır hem de başkalarına da iyi gelen bir olumlu çoğalımdır. Bu açıdan baktığımızda bir kariyer koçu olarak şu soruyu paylaşmam gerek; Şuan yaptığım iş benim kariyerim mi ? Bana yazılan bir hikayemi ,kariyerimsi mi ?

Tüm bu soruların cevapları ile biraz zihnimiz oyalanırken şimdi de bunun olmak neresinde diye düşünebilirsiniz.  Hayatımız kelimenin tam anlamıyla yapmak, olmak, sahip olmak hallerinin bir bütünüdür. Sıralaması günlük yaşamlarımızdakinden biraz farkla önce olmak sonra yapmak ve son olarak da sahip olmak şeklindedir. Olmak;zaten var olan mükemmelliyeti ile insanın anda kalabilmesi, oluşuma izin vermesidir. Yaptığımız eylemlerse doğal olarak sahip olduklarımıza dönüşürler. Bir örnekle açıklayacak olursam ; Mutlu OLMAK için çok fazla iş YAPMAK ve sonuçta da isteklerimize SAHİP OLMAK hiç bitmeyecek bir hikayedir. Sonuçta yorgun ve mutsuz oluruz. Gerçek ise Mutlu olmayan bir insanın yaptığı işten alamadığı verimle isteklerine sahip olamayacağı ve sahip çıkamayacağı.  Tüm bunlar kulağa biraz karışık geliyor olabilir. Zihnimizin bu güne kadar öğretilen çalışma şeklinin dışında, güvenli alanın ötesine geçiyoruz. Ancak bir de şu açıdan bakalım; Gittiğin yol seni mutlu etmiyorsa, yolu değiştirmek gerekiyor. Kariyer ve Olmak yan yana geldiklerinde çok derin ve anlamlı bir haritayı işaret etmekteler. Belki sizin, çevrenizdekilerin pek çok sorununa da cevap olabilir. Bu cevap için farklı ve farkındalıklı bir bakış açısıyla güçlü sorular sormaya , kendi hayatımızın koçu olmaya değmez mi ? Bütüne faydalı, kendine yetebilen halim bana öğretilmemiş bir mutluluğun anahtarı belki.

Mutlu kalın

Yelda Yolay Kazanoğlu

Kariyer Koçu

Paüsem Eğitmeni

Kelebek Projesi Kurucusu

info@yeldayolaykazanoglu.com

www.yeldayolaykazanoğlu.com

Paylaş :

Ulusal Kelebek Projesi

2013 yılında ilk tohumlan atıan kelebek projesi Denizli Milli Egitim Müdürlüğünün onayı ve sponsor firmaların destegi ile Denizli'den Türkiye çapına yayılan Ulusal Kelebek Projesi haline gelmiştir.Bu anlamlı proje de destegi olan Pamukkale Üniversitesi gönüllü kelebekleri başta olmak üzere sosyal vicdani sorumluluk projesine sahip çıkan büyüten herkese çok teşekkür ederiz.

İletişim

Yukarı Çık Ulusal Kelebek Projesi Temsilcilik Formu