NLP ile Başarı Koçluğu

NLP ile Başarı Koçluğu

İnsanların başarılarının çoğu, etkili bir iletişim yeteneğiyle orantılıdır. Diğerleriyle etkili bir iletişim kurma yeteneğimiz ve onların nasıl düşündüklerini anlamak, yaşamımızın kalitesini arttırır. NLP, insanların güçlü bir iletişim becerisine sahip olmasını ve geliştirmesini sağlar.
NLP, herhangi bir şeyi sunarken veya insanlarla iletişimde bulunurken tümden uyumlu ifadenin (conqruence) kullanılmasını önerir. Zihinsel uyum iç huzuru temsil ederken; Fiziksel uyum ise sağlığı temsil eder. Uyum aynı zamanda mükemmel ilişkiler kurmak için sahip olunması gereken bir beceridir
Tümden uyumlu ifade için örneğin, kullandığımız ses tonunun, el, kol, vücut hareketlerinin,kısacası beden dilinin ve sözcüklerin (içeriğinin) tümünün aynı mesajı verecek tarzda anlam taşıması gerekir. İletmek istediğimiz mesaj ile mesajı iletme tarzımız birbirine uyumlu olup birbirini desteklemelidir. Böylece karşımızdakine mesajı iletirken, tarzımızdaki heyecan ve inanç, dinleyicilerde bıraktığımız güçlü izlenim ve sunumumuzun esas içeriği “ tümden uyumlu bir ifade” içinde olur. 
Diğer insanın nasıl düşündüğü ve neler hissettiğini anlamak, başarılı bir iletişimin kilometre taşı olan uyumlu ilişkiyi kurma da yaşamsal bir yere sahiptir.
NLP,uyumlu ilişkinin nasıl kurulu devam ettirebileceği konusunda yol gösterir. Bu nedenle kişi öncelikle kendine şu soruları sormalıdır. 

  • Neyi gerçekleştirmek istiyorum? 
  • Mesajımı iletmenin en iyi yolu nedir? 
  • Uyumlu ilişkiyi nasıl gerçekleştirebilir ve devam ettirebilirim? 
  • İletmek için en iyi kişi ben miyim? 
  • Karşımdakiler beni nasıl algılarlar? 

Görüldüğü gibi ne istediğimizi ve arzu ettiğimiz sonucun işimiz ve yaşamımızın diğer yönleri üzerinde nasıl etkisi olabileceğini bilmemiz için, önce kendimizle iletişim (öz iletişim) kurmamız gerekecektir. Daha sonra bir başkasının zihnine girerek olan biteni onların gördüğü gibi görmeliyiz ki ilettiğimiz mesajlar onlar için bir anlam ifade etsin. Eğer bu sağlanmazsa, sunumumuz ne kadar zekice olursa olsun, başarılı olmak mümkün değildir. Bu yüzden başarılı bir iletişim, sözcükler ve gözlemlenebilir davranışların uyumunu gerekli kılar. 

Paylaş :

Ulusal Kelebek Projesi

2013 yılında ilk tohumlan atıan kelebek projesi Denizli Milli Egitim Müdürlüğünün onayı ve sponsor firmaların destegi ile Denizli'den Türkiye çapına yayılan Ulusal Kelebek Projesi haline gelmiştir.Bu anlamlı proje de destegi olan Pamukkale Üniversitesi gönüllü kelebekleri başta olmak üzere sosyal vicdani sorumluluk projesine sahip çıkan büyüten herkese çok teşekkür ederiz.

İletişim

Yukarı Çık Ulusal Kelebek Projesi Temsilcilik Formu